Przepis na tradycyjne włoskie spaghetti carbonara

Kuchnia

Tradycyjne włoskie spaghetti carbonara – przepis i historia

Carbonara to jedno z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej, zwłaszcza wśród miłośników kuchni makaronowej. Jednakże, pomimo tego, że carbonara jest jednym z najprostszych dań, jakie można przygotować w kuchni, wiele osób popełnia błąd, próbując dodać swoje własne akcenty do przepisu, co powoduje, że potrawa traci swoją autentyczną włoską smakowo-gastronomiczną tożsamość.

Historia carbonary

Początki carbonary sięgają II wojny światowej, kiedy to żołnierze amerykańscy zostawili po sobie masę konserw mięsnych, jajka i makaronu. Włosi wykorzystując to, co mieli pod ręką, wymyślili przepis na garść zaledwie składników, które zostały połączone w jedną pyszną potrawę.

Składniki

– 400 g spaghetti
– 150 g bekonu lub pancetty
– 4 jajka
– 100 g parmezanu
– 50 g sera pecorino romano
– 2 ząbki czosnku
– sól i pieprz
– oliwa z oliwek

Przygotowanie

Świeże spaghetti można zastąpić wypłukanymi gotowanymi spaghetti, ale dla uzyskania najlepszego wrażenia foodies proponują ugotowanie świeżego makaronu. Do gotowania makaronu poleca się użyć dużej ilości wody (ok. 4 l) i sól. Następnie gotuj makaron do momentu, aż będzie al dente.

W międzyczasie można zacząć przygotowywać sos. Potrzebujemy dużej patelni, w której smażymy pokrojone w plasterki bekon lub pancetę, dodając łyżkę oliwy z oliwek. Gdy bekon będzie rumiany, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i smażymy jeszcze przez kolejną minutę.

W oddzielnym naczyniu mieszamy żółtka z parmezanem i serem pecorino romano, solą i pieprzem. Wszystko dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy do patelni z bekonem i mieszamy, aż sos zaczną tworzyć bąbelki. W takiej formie zostawiamy na ogniu, aż makaron będzie gotowy.

Po odcedzeniu makaronu, dodajemy go do patelni z sosem, mieszamy i smażymy przez około minutę. Wszystko powinno się dobrze połączyć.

Podsumowanie

Carbonara to potrawa, w której mało składników, a wiele smaku. Cechuje ją prostota i autentyczność oraz szybkość przygotowania. Pamiętajmy jednak, aby przestrzegać tradycyjnego przepisu, unikając sztucznych dodatków, aby stworzyć prawdziwie włoski smak.